هجدهمین جلسه اندیشه ورزان فرهنگی جمعه ۳۰ اذرماه برگزار شد. این جلسه با موضوع فرهنگ و رسانه در مرکز هیات شهدای گمنام شهرستان آران و بیدگل برگزار گردید.
در این جلسه دو نفر از اساتید و فعالان فرهنگ و رسانه شهرستان، آقایان دکتر احمدی زاده طراح اجرای اندیشه مطهر، آقای مقداد نمکی نویسنده و فعال عرصه رسانه، به بیان مباحثی پرداختند.

خلاصه مباحث ارائه شده توسط دکتر احمدی زاده:
– یک خلاء جدی در شهرستان وجود دارد و آن خلاء معرفتی می باشد.
– فقه و اصول لازمه دین ماست اما همه دین فقه و اصول نیست چرا که اسلام شناسی هم شامل مباتی تربیتی، اعتقادی، فلسفی می باشد و هم فقه و اصول.
– هنور بعد از ۴۰ سال تبیین درستی از حجاب نکردیم و با شبهات زیادی روبرو بوده و هستیم در حالیکه شهید مطهری به طور کامل و مبسوط در مباحث حجاب ،آزادی و…پاسخ داده اند.
-علامه جوادی املی می گویند ما دو گره شناختی و ایمانی داریم. ماباید عمل و قلب خود را به شناخت گره بزنیم.

خلاصه مباحث ارائه شده توسط آقای نمکی:
– فضای جلسه امروز خود یک رسانه است.
– فرهنگ، تلقی از واقعیات، حقیقت ها و خلقیات پیرامون ما می باشد.
– رسانه عبارت از یاد دهی –یادگیری و اندیشه برای هدایت، راهنمایی، افزایش آگاهی اجتماعی و رشد ابعاد اجتماعی می باشد.
– اگر برخی جهانگردان خارجی به راحتی صاحب ایده، نظریه و تئوری می شود به دلیل آن است که هر مشاده خود را به راحتی ثبت می کند.
– مارشال مک لوهان فیلسوف کانادایی، صاحب نظریه دهکده جهانی می گوید رسانه یک پیام است و انسان برای امتداد خودش باید یک فضایی را برای همنوعان خود به وجود آورد و آن چیزی که نحوه ارتباط با پیرامون را تغییر می دهد همان پیامی است که از رسانه بر می آید.
– پیام می تواند آهنگ ها، مدل های زندگی، سبک روابط و عملکرد موجود را تغییر دهد.
– پیدایش رسانه همزاد با جامعه است.
– جهت انجام کار فرهنگی بادی یک چارچوب داشته باشیم.
– در روزگاری که جنگ رسانه ای شدید شده است و رقابت پر هجمه ای درجهان امروز حول محور رسانه وجود دارد؛ به تاسی از سخن رهبر انقلاب که فرمودند اگر رهبر نبودم رئیس فضای مجازی بودم، من هم ترجیح دادم در شبکه های اجتماعی فعال شوم و یادداشت نویسی به نام «دفتین» را شروع کردم.

در ادامه این جلسه استاد سید مهدی سیدی به بیان نکات خود پرداختند:
– هدف جلسه اندیشه ورزان مسلح شدن به معرفت است.
– در این جلسات دنبال انباشت دانش به صورت آکادمیک نیستیم بلکه دنبال کادر سازی هستیم.
– شاید بشود دنیا و تاریخ را به دو قسمت تقسیم می کنیم. دنیای پیش ازفیس بوک و دنیای پس از فیس بوک. شاید به همین معنا بتوان به وجود آمدن اینستاگرام را هم یک رخداد مؤثر تاریخی فرض کرد.
– امروز میزان سوددهی اینستاگرام در نقطه اوج قرار گرفته است و حتی از کمپانی های مادر فراتر رفته است.
– برخی پرسش های جدی پیش روی ماست. بشر رسانه را از کجا آغاز کرده است؟ آیا رسانه زیر مجموعه فرهنگ است؟ یارسانه میوه فرهنگ است؟ یا هردو با هم برابر است؟
– بشر ازروزی که زندگی را شروع کرده متوسل به رسانه شده است و این از طریق متعدد (نقاشی روی دیوار، دود، کبوتر نامه رسان، چاپار، روزنامه، تلفن، رادیو و تلویزیون، کامپیوتر، اینترنت و….) بوده است.
– به صورت ویژه از سال ۲۰۰۰ به این طرف، تراکم و تنوع تکنولوژیک رخ داده است و بازآفرینی فناوری ها از شتاب زمان نیز جلوتر افتاده است. امروز شاهد مسابقه رسانه با زمان هستیم. به همین نحو برای کاربران رسانه دچار نوعی از جاماندگی شده ایم.
– امروز آدم ها معادل اطلاعات هستند
– رسانه باعث برهنگی اطلاعات شده است و هیچ چیز پنهان و مخفی نیست.
– بشر در زمین، هوا، نانو، بایو، دریا، فضا و اینترنت پیشرفت کرده است. اما سؤال اینجاست که هدف بعدی پیشرفت برای بشریت کجاست؟
– رسانه چه می کند؟ کار رسانه در دنیا، «اقناع» است.
– تکنیک های پیشرفته فراوانی در اختیار رسانه قرار گرفته است که از طریق آن مخاطب را در لایه های گوناگون قانع می کند.
– به همین دلایل متقن است که ما در ایران امروز به شدت نیازمند آموزش سواد رسانه ای هستیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید