| سید مهدی سیدی |

این متن به‌صورت پرسش و پاسخ‌های ساده تنظیم شده است:

۱٫ اساسی‌ترین گیر ما در زندگی‌های امروزی، مشکل معناست؛ مفاهیم بسیاری است که امروزه برای ما بی‌معنا شده است! برای فهمیدن معنای هرچیزی باید از چه فرمولی استفاده کنیم؟
برای اینکه بفهمیم هر موجود یا وسیله‌ای چیست، باید سه سؤال بپرسیم: الف) از چه چیزی تشکیل شده است؟ ب) قطعات سازنده آن چگونه باهم کار می‌کند؟ ج) هدف و کاربرد آن چیست؟
مثلا برای فهمیدن یک ساعت مچی می‌توانیم به قطعات سازنده آن مثل صفحه شیشه‌ای، عقربه‌ها و باطری‌ها دقت کنیم و متوجه شویم این قطعات با چه مکانیسمی کنار هم کار می‌کنند و آن‌وقت به هدف اصلی این وسیله که نشان دادن ساعت و تنظیم زمان هست پی ببریم.

۲٫ با این حساب اگر بخواهیم معنای زندگی را بفهمیم باید از کجا شروع کنیم؟
ما برای اینکه معنای زندگی را بفهمیم اول باید انسان را بفهمیم؛ چون مراد ما «زندگی انسان» است؛ کما اینکه اگر می‌خواستیم از «زندگی شتر» سر دربیاوریم اول باید شتر را متوجه می‌شدیم!

۳٫ با این فرمول، «معنای انسان» چیست؟
به نظر می‌رسد تعریف انسان خیلی ساده باشد؛ اما یکی از پیچیده‌ترین و ناشناخته‌ترین مفاهیمی است که به‌سادگی نمی‌شود از پس آن برآمد. تعریف پیشنهادی من اینچنین است:
«انسان موجودی است واقعی؛ که با برخورداری از اختیار و آزادی می‌خواهد بی‌نهایت شود.»

۴٫ بیشتر توضیح دهید لطفا.
انسان، یک موجود تخیلی یا ذهنی نیست؛ یک موجود واقعی است. حال این موجود واقعی یک برجستگی و امتیاز ویژه دارد که سایر موجودات از آن محرومند؛ امتیازی که اگر آن را از انسان بگیریم دیگر انسان نیست؛ مثل نخ پول که اگر از آن بیرون بکشیم دیگر به یک کاغذ بی‌ارزش تبدیل می‌شود. این امتیاز چیزی است به اسم «آزادی». عنصری که به انسان، اختیار و انتخاب را هدیه می‌دهد. انسان هم «مجوز انتخاب» دارد و هم «امکان انتخاب».

۵٫ لطفا تفاوت این دو را واضح‌تر بیان کنید.
فرض کنید شما را به یک خانه ویلایی وارد کرده‌اند و ‌گفته‌اند هرچه میوه و غذا می‌خواهید اینجا آزادانه مصرف کنید؛ اما وقتی وارد می‌شوید می‌بینید آن خانه مثل یک بیابان برهوت، از هرچیز خالی است! در این حالت شما «مجوز انتخاب» دارید اما «امکان انتخاب» ندارید. اما ممکن است آنجا واقعا میوه‌ها و غذاهای خوش‌طعم بسیاری پیدا شود اما دست و پایتان را بسته‌اند؛ در این حالت «امکان انتخاب» دارید اما «مجوز انتخاب» ندارید.
انسان در زندگی‌اش از طرف خداوند قادر و مهربان، هم مجوز انتخاب‌های گوناگون دارد و هم امکان و توان لازم.

– ادامه دارد؛ ان‌شاءالله

قسمت اول این یادداشت را از اینجا بخوانید

قسمت دوم این یادداشت را از اینجا بخوانید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید