| سید مهدی سیدی |

 خانه‌های کم‌متراژ، آپارتمان‌های بی‌حیاط و دیوارهای نازک، کوچه‌های پر از ماشین‌های سربه‌هوا، تلویزیون‌های هزار کاناله، مادربزرگ‌های دور از دسترس و فامیل‌های فقیر شده از پسرخاله‌ها‌ و دخترخاله‌‌های همسن، همگی امر تربیت فرزندان را با اختلال روبرو کرده است. پدر و مادرها ناچارند برای تربیت فرزند خردسال خود به هر ترفند پیدا و ناپیدایی دست بزنند تا شاید وضعیت بهتری را تجربه کنند؛ از بازی‌ها و گیم‌ها گرفته تا کارتون‌ها و اسباب‌بازی‌ها! و البته اگر دست پدر و مادر از این ابزارها پر نباشد ساعت‌های بسیاری از اوقات فرزند به موبایل‌بازی و قاپیدن تلفن همراه والدین منتهی می‌شود که عموما با جر و بحث و اوقات‌تلخی همراه است!

یکی از ابزارهای تربیتی مناسب برای بچه‌ها که هم آنان را سرگرم می‌کند و هم احتمالا چیزهای خوبی به او می‌آموزد کارتون‌های کودکانه است؛ اما در عمل به‌رغم تکثر این محصولات (ایرانی و غیر ایرانی) به خاطر کمبود مخزن‌های تأییدشده برای دانلود برنامه‌های کودکانه، باز پدر و مادر سردرگم می‌شوند و به‌ناچار باید با سعی و خطا چیزهایی پیدا کنند. البته سایت آرشیو محصولات صداوسیما و شبکه پویا و احتمالا بخش‌هایی از آپارات می‌تواند کمک‌های خوبی کند اما سرشلوغی پدر و مادرها و نبود راهنمایی‌های شفاف، به دانلودهای ناموفق و یا بی‌کیفیت می‌انجامد.

در این مسیر شاید مناسب باشد شبکه‌ای تبلیغی از پدر و مادران دلسوز شکل گیرد که تجربیات خود را در این خصوص باهم به مشارکت بگذارند و تبادل‌نظر کنند. در حال حاضر ظرفیت‌ پیج‌های اینستاگرامی و کانال‌ها و استوری‌های واتساپی، ظرفیت خوبی در اختیار همه ما گذاشته که تجربیات تربیتی خود را با دیگران به اشتراک بگذاریم. فقط لازم است تک‌تک ما تولید محتوا با مضمون «روایت تجربه» را جدی بگیریم.

 پی‌نوشت:

بعد از بارها جستجو برای پیدا کردن کارتونی مناسب و چندقسمتی، در نهایت به کارتون دوران کودکی خود و هم‌نسلانم رسیدم و آن را از بهترین‌ها یافتم: «پینوکیو»

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید