| سید مهدی سیدی |

پدر و مادرها، غالباً از فرمول‌های تربیتی آگاهند. آنها بر اساس تجربه و یا مطالعه دریافته‌اند کارهای درست در تربیت کدام است. اما گاهی برخی رویکردهای مصداقی، به شدت کمک می‌کند دنیای جدیدی از مهارت‌های تربیتی پیش روی والدین گشوده شود:

۱- به کودکان کمک کنید تا خود را بشناسند. یک نوزاد، هنوز همه دنیا را امتداد خود می‌داند و نمی‌تواند بین خود و محیط فاصله‌ای حس کند. اما به مرور می‌آموزد که او از محیطش جداست. پدر و مادر می‌توانند این امر را تسهیل و تسریع کنند. او را مدام با اسم خودش صدا کنند. اندام بدنش را نوازش کنند. اسم اعضاء بدن او را مدام برایش ذکر کنند؛ این دندان است، این چشم است، این دست است. می‌شود به طرق مختلف حواس پنجگانه او را تحریک کرد و یا دست و پای او را ماساژ داد. گاهی باید او را در آینه به خودش نشان داد تا بتواند به مرور چهره‌اش را تشخیص دهد.

۲- کودکان به مرور مفهوم مالکیت را متوجه می‌‌شوند. می‌شود چیزهایی را به تدریج در مالکیت او قرار داد. چیزهایی که کاملا تحت اختیار او باشد. پدر و مادر هرگز نباید اسباب بازی‌های کودک را بدون رضایت او به دیگران ببخشند. باید به او اجازه بدهند برای برخی اموال و اشیاء زندگی‌اش رأسا تصمیم بگیرد، ولو آنکه آن را تخریب کند.

۳- باید به کودک کمک کرد تعلق‌های خود را شناسایی کند. می‌شود قسمت‌های مختلف خانه را به او معرفی کرد. می‌شود راجع به منطقه زندگی و یا قومیتی که به آن تعلق دارد با او سخن گفت. حتی خوب است گاهی با او راجع به احساساتش حرف بزنند و یا ویژگی‌های خوب بعضی آدم‌های شناس را با او طرح کنند. نیاز به تعلق، یکی از نیازهای اصلی و مبنایی کودک است.

۴- رشد کودک در گرو تجربیات متنوع اوست. هرگز نباید مسیر تجربه کردن را بر او بست. تا جایی که کودک برای خود خطر جانی ایجاد نکند می توان انواع تجربه‌ها را برای او فراهم کرد. ایرادی ندارد که او خودش غذا بخورد ولو آنکه غذا را بریزد. اینقدر باید لیوان آب را کج بگیرد و بریزد تا بالاخره بتواند آن را به درستی در دست بگیرد. باید به کودک حق داد در انجام کارهای مختلف به اندازه بزرگترها مهارت نداشته باشد. البته مواجهه با تجربیات کودک، حوصله فراوانی می‌خواهد.

 پی نوشت) در این زمینه می‌توانید کتاب «الگوی کودک سالم» کاری از مؤسسه کودکان دنیا را مطالعه کنید که توسط نشر قطره منتشر شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید