| سید مهدی سیدی |

 برخی با پول ازدواج می‌کنند؛ عده‌ای از پول می‌ترسند و بعضی در عشق پول می‌سوزند. قصه رابطه انسان و پول، پر ماجرا و پر از تناقض است.

انسان با همه‌چیز و همه‌کس ارتباط می‌گیرد؛ با خود، با مردم، با محیط و با مفاهیم. آنچه در این ارتباط‌گیری تعیین‌کننده است نوع نگاه و برداشت آدمی است. پس باید فهمید رابطه ما با پول و ثروت از چه نگاهی، آب می‌خورد؟ باید دستگاهی بسازیم و مغزمان را برهنه و دست‌بسته، معاینه کنیم تا معلوم شود راجع به پول چه اندیشه‌ای در ذهن‌مان خانه کرده است.

شما با کدام یک از این گزاره‌ها موافق و یا مخالفید:

پول بادآورده را باد می‌برد؛ پول چرک کف دست است؛ پول علف خرس نیست؛ پول را به مرده بزنی زنده می‌شود؛ پول باعث فساد است؛ پول آسایش می‌آورد اما آرامش نه؛ پول قدرت می‌آورد اما احترام نه؛ پول، پول می‌آورد؛ همه چیز قیمتی دارد؛ پول خوشبختی نمی‌آورد اما بی‌پولی بدبختی می‌آورد!

تأیید هرکدام از این گزاره‌ها بیانگر نگاهی است که پشت آن پنهان است؛ اما مهم آن است که بسیاری از ما هنوز تکلیف خودمان را با پول و ثروت روشن نکرده‌ایم، برای همین دچار گیجی و یا دوگانگی‌های دائمی و رنج‌آور می‌شویم:

هم به عشق پول می‌سوزیم، هم از زیادی آن می‌ترسیم؛ هم شعار قناعت می‌دهیم هم برای خرید‌های شیک و لوکس آرزوپردازی می‌کنیم؛ هم دوست داریم ثروتمند شویم هم از ثروتمندان بدمان می‌آید؛ هم مدافع افزایش ثروتیم هم سرمایه‌داران را دزد می‌دانیم؛ هم خودمان را مستحق پول و ثروت می‌دانیم هم برای آن تلاش و ابتکار خاصی به خرج نمی‌دهیم؛ هم پول را باعث خوشبختی نمی‌دانیم هم بدبختی‌های خود را گردن بی‌پولی می‌اندازیم؛ هم باور داریم برای کسب ثروت باید شبانه‌روز تلاش کرد هم برای پول‌دار شدن دنبال زرنگ بازی و راه میانبر هستیم؛ هم پول را باعث اعتبار و شخصیت نمی‌دانیم هم می‌کوشیم با نمایش‌های پولکی شخصیت خود را به جامعه اثبات کنیم؛ تا وقتی پول نداریم ساده‌زیستی و قناعت را ارزش می‌دانیم و هر وقت پول‌دار می شویم تولید ثروت را دستور و خواست خدا می‌دانیم.

این دوگانه‌ها در زندگی‌های بسیاری دیده می‌شود. مادامی که جهان‌بینی خود را نسبت به اقتصاد روشن و دقیق نکنیم و یکی به نعل و یکی به میخ ادامه دهیم؛ این شترسواری دولا دولا ما را به چشمه نخواهد رساند و هر روز گرفتاری روحی و روانی‌مان را بیشتر خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید