| سید مهدی سیدی |

بعد از ظهر جمعه، ۷ آذر ماه ۱۳۹۹، صدای رگبار گلوله و انفجار مهیب خودرو، در آبسرد دماوند به گوش رسید. خیلی زود خبرگزاری‌ها خبر ترور یکی از دانشمندان ایرانی را مخابره کردند. شهید محسن فخری‌زاده، از دانشمندان برجسته دفاعی هسته‌ای ایران در این حادثه توسط عوامل ناشناس ترور شد. در ساعت‌های بعدی گمانه‌زنی‌های بسیاری در رسانه‌ها بابت کیفیت و دلایل این ترور مطرح شد که همزمان در فضای عمومی جامعه نیز دغدغه‌های فراوانی برانگیخت. در ادامه به‌صورت مختصر چند نکته تحلیلی درباره این ترور ارائه می‌شود:

۱٫ ترور شخصیت‌ها، در بیشتر مواقع، پدیده‌ای پیچیده و چند لایه است، پس نباید درباره آن کوچه بازاری تحلیل کرد و یا به گمانه‌زنی‌های ژورنالیستی کودکانه قناعت کرد.
۲٫ عموم ترورهایی که درباره شخصیت‌های انقلابی صورت گرفته، با ساز و کارهای پیچیده اطلاعاتی جاسوسی همراه بوده است. یکی از مقامات وزارت اطلاعات در جلسه‌ای می‌گفت گاهی بیش از ۱۵ سرویس جاسوسی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بر روی ایران تمرکز دارند و با تبادل اطلاعات، همکاری‌های مشترکی را علیه نظام اسلامی رقم می‌زنند.
۳٫ در عموم ترورهای اخیر مربعی از همکاری صهیونیست‌ها، آمریکایی‌ها، منافقین و سعودی‌ها شکل گرفته است که بر پیچیدگی کار افزوده و متأسفانه در ترورهای هدفمند مواردی از نفوذ و حفره‌های امنیتی نیز به کمک عوامل جاسوسی شتافته است. در طول سالیان گذشته، پدیده نفوذ در ایران همواره ضربات مهلکی به پیکره نظام اسلامی زده است.
۴٫ برای مقابله با جاسوسی‌ها و اقدامات ضد امنیتی، در کنار قوت و اشراف دستگاه‌های اطلاعاتی کشور، به همکاری و حضور هوشمندانه همه مردم احتیاج است. در این رابطه انگیزه‌دهی به مردم و آموزش‌های لازم از اولویت‌هاست. نقش تلویزیون با ساخت و تولید سریال‌ها، فیلم‌ها و مستندهای پلیسی امنیتی جدی است.
۵٫ ترور در ایران همیشه اهداف تو در تو و پیچیده‌ای را دنبال کرده است. مرور اظهار نظر مقامات خارجی پس از حادثه اخیر، گوشه‌ای از اهداف پنهان را فاش می‌سازد. پس باید تلاش کرد ترور اخیر، باعث مناقشات سیاسی و یا مچ‌گیری‌های حزبی داخل کشور نشود؛ و البته نباید عبرت‌های جدی این ماجرا توسط مدیران و سیاستمداران فراموش شود.
۶٫ باید مراقب بود تحلیل شیطنت‌آمیز روزنامه‌های نفوذی و آدرس‌های قلابی عوامل غیر انقلابی در ایران منجر به تقویت خط سازش نشود. در مواجهه رسانه‌ای با حوادث تروریستی، باید دشمن اصلی یعنی آمریکا در درجه اول توجه و مقابله قرار گیرد و به‌واسطه آن روحیه انقلابی‌گری و استکبارستیزی ملت تقویت شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید